SİTE YAŞAMI

DATÇA AKTUR TATİL SİTESİNE HOŞGELDİNİZ

post

Sayın site sakinleri,

Aktur Datça Sitemize hoş geldiniz. Tatilinizin umduğunuz gibi sağlık, huzur ve mutluluk içinde geçmesini diler, bunun bir oranda da yerleşkemizdeki toplu yaşam ve çevresel kurallara herkesin uyması ile sağlanabileceğini belirtmek isteriz. Kuşkusuz yaşam tecrübelerimizle hepimizin bildiği ve dikkatle uygulandığına inandığımız bu kuralların önemli olanlarından birkaçını hatırlayalım.
• Kapalı alan yaratan tadilatlar için resmi mercilerden onaylı proje gerekmektedir. Komşularınızla uyumlu ve problemsiz bir yaşam için bunlara titizlikle uyunuz
• İnsan sağlığı ve altyapı tesislerimize zarar veren; yukka, karabiber, okaliptüs, fıstık çamı, demir ağacı, dikenli akasya, kauçuk, Benjamin gibi ağaçların, budaması bile özel izne tabi olan ve orman ağacı sayılan bitkilerin; ileriki yıllarda komşuların görüşünü kapatabilecek ve hava sirkülasyonunu engelleyebilecek boylu ağaçların site içinde dikilmemesine özen gösteriniz.
• Bahçe atıklarını yol üzerine atmayınız, bahçe atıkları yol süpürme makinasının verimli çalışmasına engel olmaktadır. Bisikletlerinizi veya fiziki engel teşkil edecek maddeleri yol süpürme makinası güzerğahında bulundurmayınız
• Bahçenizde ve çevrenizde su birikintisi, çöp, bitki çürüğü vb. gibi haşarat barındıracak ortamlar yaratmayınız. Varsa, yönetimle görüşerek ilaçlanmasını ve giderilmesini sağlayınız.
• Kat maliklerimizin çim ekmemeye, mevcutları az su isteyen bitki ve yeşilliklerle değiştirmeye özen göstermeleri önem taşımaktadır. Ayrıca damlama metodu ile sulama yapmak hem yerleşkemizin suyunun korunması hem de bütçeniz için yararlı olacaktır. Gündüz bahçe sulamayınız . Bitkileriniz için zararlıdır. Bahçe sulamalarını akşam saatlerinde 30 dakika ile sınırlı tutunuz
• Sahilde bulunan duşlarımızın tasarruflu kullanılması için tüm site sakinlerimizin gerekli özeni ve dikkati göstererek amaç dışı kullanımlara müsaade etmemeleri çok önemlidir.
• Sahil yolunda motorlu taşıt kullanmak yasaktır. Sahil yolunda bisiklete 20:00 – 24:00 arasında binmek yasaktır.

ÖNCELİKLE SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİNİZ.

• Sitemizde sağlık ocağı vardır. Sağlık ocağımızda doktor, hemşire ve acil yardım imkanları ile hasta nakil ambulansı mevcuttur. Sağlık ocağının telefonu ve yerini 0 252 7246001 numaradan öğreniniz.. Çalışma saatleri içinde ve acil durumlarda sağlık hizmetleri ücretsiz bu saatler ve şartlar dışında ücretlidir.
Ev atıklarınızı ağzı kapalı torbalar içinde kapalı çöp bidonlarına atınız. Bidon dışına bıraktığınız çöpler, kediler vb. hayvanlar tarafından parçalanmakta neticede koku yayılması ve sinek çoğalmasına neden olmaktadır. Karton ve kağıt atıklarınızı, cam atıklarınızı,bitkisel atık yağları ve eski pilleri çöp toplama yerlerindeki ayrılmış bölmelerine bırakınız.
• Seyyar balıkcılardan alınan balıkların sinek, koku ve hijyen açısından açık alanda temizlettirmeyiniz
• Yüreğimizdeki hayvan sevgisi insan sevgisini yok etmemeli ve çevreyi rahatsız etmemelidir. Evcil hayvanlarınızı başıboş bırakmayınız. Bakmaktan bıktığınız ev hayvanlarınızı özellikle kedilerinizi yerleşke ortamına terk edip gitmeyiniz. Yerleşkenin kaldıramayacağı ve doğal canlı sayısını (kuş, böcek vb,) bozacak ölçüde kedi miktarının çoğalmasına sebep olmayınız. Yapan komşularınızı uyarınız. Ördeklere ve kedilere yapılan besleme yerleri dışındaki alanlarda yiyecek verilmemelidir. Sitemizde üç adet kedi besleme noktası vardır. Sinek, fare, yılan gibi haşereleri sitemizden uzak tutmak için lütfen kedilere yemek artığı vermeyiniz, verenleri uyarınız. Köpeklerinizi tasmaları ile dolaştırınız, dışkılarını yok etmek için yanınızda naylon torba bulundurunuz.
• Mavi Bayrak kriterleri gereği denize köpek sokmak kesinlikle yasaktır.
• Her türlü kirlilikten sakınınız. Gürültü ve hava kirliliğini önlemekte yardımcı olunuz.
• Evinizi, bahçenizi, plajları genel de yerleşkemizi temiz tutunuz. Sizlerin paralarıyla yapılan tesisleri hor kullanmayınız ve tahrip olmamasına özen gösteriniz.

GÜVENLİK KURALLARINA UYUNUZ.

• Kara ve deniz araçlarınızı süratli ve gürültülü kullanmayınız, yasak ve tahdit işaretlerine uyunuz. Datça Kaymakamlığı’nın Jet ski ile ilgili talimatlarına uyunuz. Araçlarınızı park levhası bulunan yerlere park ediniz. Sitenin yangın tahliye kapılarının önüne park etmeyiniz. Otopark yerleri bireysel değil genel kullanım içindir, lütfen araçlarınızı otopark yerlerinde diğer araçların çıkışına mani olmayacak şekilde park ediniz ve aracınızın görünür bir yerinde acil durumda size ulaşılabilecek bir bilgi bulundurunuz (ev No Tel No). Dış etkenlere karşı aracınızı korumak için araba örtüsü kullanmanızı öneririz.
• İtfaiye ve hasta nakil aracının gerektiğinde acil durum noktasına süratle ulaşabilmesi için yolları açık tutunuz.
• Yerleşkeye geldiğinizi yönetime haber veriniz. Size yardım gerektiğinde ulaşabilmek için daima hazır bulunmaktayız.
• Evinizi kiraya verdiğiniz taktirde, kiracınızın kimliğini ve kaç kişi olduğunu ve hangi tarihler arasında kalacağını yerleşkenin emniyeti ve misafirimiz kiracının güvenliği açısından lütfen yönetime bildiriniz. Kiracınızı site yaşam kurallarına uyması gerektiği konusunda uyarınız.
• Yerleşkenin orman içi konumu nedeniyle yangın tehlikesi yüksek olduğundan açıkta ateş ve mangal yakmayınız
• Mutfak tüplerinin kullanımında güvenliğe dikkat ediniz ve sigara izmaritlerinizi sönmüş olsa dahi yerlere, kumsal alanlara, özellikle ormanlık bölgelere kesinlikle atmayınız. Sizlere sağlıklı huzurlu ve mutlu tatiller dileriz.

SAYGILARIMIZLA

YANGINLA İLGİLİ YAPILACAK İŞLER

Sitemiz yangına hassas bir bölgede bulunduğu için yangınla ilgili aşağıda belirtilen hususlara dikkat edilmeli ve gereken işlemler yapılmalıdır.

a)-Yangın çıkmasını önlemek için yapılacaklar

1-Ormanlık alanda ateş yakılması yasaktır.
2-Ormanlık alana cam parçaları,boş veya dolu cam veya plastik şişe atmayınız.
3-Ormanlık alana benzin,motorin ,tiner,boya sprey tüpleri ve bunlar gibi yanıcı ve parlayıcı maddeler atmayınız, bırakmayınız.
4-Evlerinizde mutlaka yangın söndürme tüpü bulundurunuz.

b)-Yangın çıkması halinde yapılacaklar

1-Bir yangın görüldüğünde ilk yapılacak iş en kısa zamanda 0 252 7246001 nolu telefona yangını bildirmektir. Ayrıca bu ihbarda yangının yeri ve büyüklüğü hakkında bilgi verilmelidir
2-Var ise yangın söndürücü ile ilk müdahaleyi yapınız
3-Elektrik sigortalarını kapatınız.
4-Yangın etrafındaki yanıcı maddeleri uzaklaştırınız.
5-Yangını çevrenizdekilere duyurunuz.
6-LPG tüplerini mümkünse ev dışında bulundurunuz, tüpler içerde ise yangın anında hemen dışarıya çıkartınız.
7-Bunları yaparken kendinizi ve başkalarını tehlikeye atmayınız.
8-Görevlilerden başkasının yangın alanına girmesini engelleyiniz.

c)-Tahliye işlemi
- Yangın halinde görevlilerin yönlendirmelerine göre mahallenize ait yangın çıkış kapısını kullanınız.

ÖNEMLİ TELEFONLAR :

Site Yönetimi 0 252 724 6001       ACİL SAĞLIK         Sıhhi İmdat 112
Kapı Güvenlik 0 252 724 7364    724 6001-724 7364     Sahil Güvenlik 158
Kurucabük Güv. 0 252 724 6164       ( 24 SAAT )       Jandarma İmdat 156
Sağlık Ocağı 0 252 724 7333                         Orman Yangını 177
Doktor Lojmanı 0 252 724 6668                        Telefon arıza 121
Eczane 0 252 724 6271                          Taksi 0 252 724 7190

ACİL YARDIM ÇAĞIRMANIZ GEREKTİĞİNDE BULUNDUĞUNUZ YERİ TAM OLARAK TARİF ETMEK İÇİN
Cep telefonunuzu kullanabilirsiniz. 7777’ye “NEREDEYIM” yazın, kısa mesaj gönderin. Bulunduğunuz yerin koordinatları ve en yakın yardım alacağınız yerlere ait bilgiler hemen cevap olarak dönecektir. Gelen mesajı yakınlarınıza veya ilgililere mesaj olarak veya arayarak bildirin Karada ve denizde güzel günler sizinle olsun.

ACİL BİR DURUMDA YARDIMA İHTİYAÇ DUYACAKSANIZ VEYA YAKININIZ BU DURUMDA İSE EV NO .TEL NO. İLK HABER VERİLECEK KİŞİ TEL NO GİBİ BİLGİLERİ VE SORUN OLABİLECEK DİĞER BİLGİLERİDE İÇEREN BİR YAZILI BELGE İLE SİTE YÖNETİMİNE BİLGİ VERİNİZ

post

AKTUR DATÇA SİTESİ TOPLU YAPI YÖNETİMİ
T: 0252 724 6001
F: 0252 724 6680
E-Posta: siteyonetimi@aktur-datca.com